Як правильно експлуатувати автомобіль з турбіною

Для конструктора котрий проектує надійні та ефективні двигуни турбонадув – це прекрасний спосіб поліпшити роботу двигуна його потужність економічність та екологічність.

А що сказати про нас автовласників?

Ми теж отримуємо від турбіни користь, а саме-більше задоволення від водіння бо кращі робочі характеристики- але це при умові, що турбіна добре працює, адже коли вона починає виходити з ладу, з’являється багато проблем повязаних з ремонтом, а отже витрати. Однак варто подумати, чому турбіна взагалі виходить з ладу.

На думку виробника, турбіна повинна працювати стільки часу скільки і працює двигун. На практиці, це трапляється рідко, і дуже часто турбіна потребує ремонту після кількох десятків тисяч кілометрів. Буває, що причиною передчасного зносу є заводський брак, але найчастіше це через неправильне експлуатування турбіни автовласником, котрий не дотримується принципів експлуатації двигунів з турбонаддувом.

На жаль, не лише водії, а й працівники сто демонструють брак елементарних знань про реальні причини поломок турбіни. Простіше кажучи: вони усувають наслідки поломки а не саму причину.

Переглянь список рекомендованих СТО

І справді точні знання конструкції турбокомпресора пересічному користувачеві не потрібні, але варто мати елементарні знання як працює турбіна, і це точно продовжить життя вашій турбіні.

Турбіна – принцип роботи у ДВЗ

Найважливішим елементом турбокомпресора є ротор, на якому з одного боку знаходиться турбіна, що приводиться в рух потоком відпрацьованих газів, а з іншого – радіальним повітряним компресором, що нагнітає повітря в камери згоряння двигуна. Залежно від конструкції, ротор може обертатися зі швидкістю до 200 000. оборотів в хвилину. Крім того, під час роботи він піддається дуже високій температурі до 400ºC! Тому при роботі він мусить постійно змвщуватись та охолоджуватись і навіть короткочасне масляне голодання може призвести до поломки турбіни. Обидві функції змащення та охолодження виконує масло, що подається під тиском системи змащення двигуна. Масло нодходить через підшипники, на яких спирається ротор турбокомпресора, і створює масляну плівку, що забезпечує високі швидкості обертання.

При цьому масло отримує тепло від робочого колеса, а потім повертається в систему двигуна. Тому навіть невелика перерва в подачі масла може завдати незворотної шкоди турбіні. Після запуску двигуна його не слід навантажувати негайно – тільки через декілька хвилин коли масло хоч трохи прогріється і почне належним чином змащувати ротор турбіни тільки тоді можна навантажувати двигун.

Турбіна – принципи експлуатації, про що важливо памятати.

  • Якщо ви запустили холодний двигун, слід почекати, поки масло не прогріється достатньо, щоб масло змогло проходити по каналам без будь-якого опору. Наприклад якщо натиснути на “газ” негайно, ротор буде обертатися “сухим”, наприклад зі швидкістю обертання 5000 об/хв.
  • Ще більш небезпечним є швидке відключення двигуна коли турбіна ще досить гаряча. У цій ситуації подача масла раптово припиняється і ротор може крутитися протягом декількох десятків секунд. Крім того, масло, яке залишається у нагрітому до червоного корпусі турбіни, запікається створюючи нагари масла, це погіршує прохідність каналів, але і призводить до пошкодження підшипників і випрацювання ротора турбіни. Щоб цього не сталося, перед вимкненням двигун повинен працювати в режимі холостого ходу не менше 30 секунд.
  • Ще швидкий знос турбіни через забруднене масло двигуна, або невідповідними параметрами масла. Для ДВЗ в котриє є турбіна виробник зазвичай рекомендує високоефективні синтетичні масла.
  • Крильчатка також може бути пошкоджена сторонніми тілами, що потрапляють з повітрям – через забруднений повітряний фільтр.

Дивись розділ база знань.

Турбіни вживаної машини

На жаль, якщо ви купуєте вживаний автомобіль, оснащений турбокомпресором, то правдоподібно вам знадобиться його відремонтувати чи купити новий.

Чи можна самостійно провести діагностику турбіни?

Хоча по зовнішньому стані турбокомпресор може виглядати нормально, однак, важко визначити ступінь його зносу, не виймаючи турбокомпресор з машини і неставлячи його на стенд у спеціалізованій майстерні.

Як варіант, ви зможете візуально оцінити хіба що стан лопаток компресора, які не повинні бути зігнуті, і якщо вони зігнуті то ця турбіна вже точно не робоча не робоча.

Більше про самостійну діагностику турбіни як її можна провести, і на що звертати увагу див. База знань. Як продіагностувати турбіну?

Під час заміни або ремонту турбіни пам’ятайте, що вона могла поламатися через забруднене масло котре давно не мінялося. І якщо поміняти або відремонтувати турбіну але не поміняти масло то турбіна знову вийде з ладу. Тому попросіть настійно майстрів зняти та очистити картер двигуна, канали і, звичайно, змінити масляний фільтер. І безумовно замінити масло. Практика показує що є майстри, які можуть замінити турбіну, не роблячи нічого іншого … і власник понесе витрати.

Турбіна – висновок експерта.

Хоча турбіна може здатися дуже делікатним пристроєм, однак при правильному користуванні вона може бути надійним пристроем і потішати власника автомобіля багато тисяч кілометрів. З нашої практики видно, що користувачі роблять одні і ті самі помилки, і тим самим скорочуючи термін експлуатації турбіни. Щоб уникнути цього, все, що вам потрібно зробити, це пам’ятати такі правила,

  • як чекати пів хвилини після запуску двигуна,
  • та охолоджувати турбіну після швидкої їзди
  • та регулярно міняти масло.

Ми застерігаємо від купівлі вживаних турбін, які зазвичай перебувають у жахливому стані та псевдонові, котрі можуть бути підробкою.

Львів турбо сервіс відремонтує турбіну з гарантією та дасть практичні поради щоб Ваша турбіна процювала та тішила багато років.