База знань-Львів Турбо Сервіс

Рис. 1. Ford Focus з 1.0 двигуном, який, незважаючи на такий маленький об”єм, є дуже ефективним завдяки турбіні.

В цьому розділі ми ділимось знаннями та досвідом котрий здобули та здобуваємо ремонтуючи турбіни. Сподіваємось, що ця інформація буде корисною і допоможе Вам успішно експлуатувати турбіну….

Турбокомпресор! Експлуатація, діагностика, ремонт

Що ви дізнаєтесь? Тут простим і зрозумілим способом ми намагались передати:

  • Як працює турбіна?
  • Які причини та симптоми зносу турбіни?
  • Як продіагностувати турбіну?
  • Скільки коштує ремонт турбіни?
  • Як доглядати за турбіною?

Вступ

Сьогодні виробники ставлять 1,5-літрові двигуни на великі автомобілі, наприклад Пассат (VW Passat), Тігуан, а Ford оснащує Focus 1,0-літровими двигунами. Що допомагає такому маленькому двигуну бути настільки потужним, щоб ефективно працювати на автомобілях такого класу? Це турбокомпресор (далі турбіна)!!! Турбіни все частіше зустрічаються на бензинових (на дизелях турбіну ставлять вже давно) двигунах і навіть консервативні японські виробники теж починають ставити турбіну на бензиновий двигун. Ідея полягає в тому, щоб зменшити об’єм двигуна, але при тому не зменшувати потужність, і тут турбіна приходить на допомогу.

Як виявилося, це рішення дозволяє зменшити витрату палива, порівняно з двигуном аналогічної потужності, але більшого об’єму. Наприклад, Ford Focus з бензиновим двигуном 1,0 з наддувом (125 к.с.) споживає приблизно на 15% менше палива, ніж 1,6-літровий двигун-атмосферник (120 к.с.).

Досліджено, що турбокомпресори зменшують витрату палива в бензинових двигунах приблизно на 15-20%, а в дизельних двигунах – приблизно на 40%. Важливим моментом є те, що підвищення потужності істотно не збільшує вагу двигуна.

Однак, хоча турбіна і є прекрасним інженерним рішенням, то таки має і свої недоліки. Турбіна працює в дуже важких умовах і повинна витримувати великі навантаження.

Так наприклад, ротор-турбіна розганяється до 150 000 об./хв. Для порівняння, пральна машина розганяється до приблизно 1,2 тис.об/хв., а автомобільний двигун до 7000 об/хв. Вихлопні гази виходять з колектора зі швидкістю близько 500 метрів в секунду – і це можна порівняти зі швидкістю кулі, котра вилітає з гвинтівки. Температура вихлопних газів, що досягає 900 ° C при тривалому та безперервному навантаженні, нагріває турбокомпресор до червоного.

Рис. 2. Температура турбіни може доходити до 500 ° С.

Отже, якщо не правильно експлуатувати та обслуговувати турбіну, то вона дуже швидко вийде з ладу.

Як працює турбіна?

Турбіна – це механізм з відносно простою конструкцією. Цей механізм складається з компресійного колеса (крильчатк) та крильчатки турбіни котрі встановлені на одному загальному валу. Обидві крильчатки обертаються одночасно. Перша крильчатка встановлена у вихлопній системі. Вихлопні гази двигуна приводять у рух колесо-турбіну. Друге робоче колесо вбудоване в систему впуску. Це робоче колесо стискає повітря і під тиском вводить його в двигун. Оскільки обидві крильчатки підключені один до одного, чим більше вихлопних газів, тим швидше обертаються колесо турбіни і тим швидше обертається колесо компресора і тим більше повітря вводиться в двигун. В результаті ми отримуємо ефективну роботу двигуна.

Рис. 3. Дві крильчатки турбіни, встановлені на одному валу.

Деякі системи (особливо в бензинових двигунах) можуть бути додатково оснащені інтеркулером (для охолодження повітря).

Повітря, як і будь-який газ, сильно нагрівається під час стиснення. Більше того, повітря додатково нагріваються корпусом турбіни, яка в свою чергу нагрівається відпрацьованими газами. Гаряче повітря знижує його щільність і може негативно впливати на правильне і рівномірне згоряння повітряно-паливної суміші.

Інтеркулер охолоджує нагріте повітря турбіною до того, як воно потрапить у камеру згоряння.

Охолоджене повітря згущується (ущільнюється), завдяки цьому більше повітря попадає в циліндр і суміш згорає більш ефективно. Це позитивно впливає на потужність двигуна та на екологічність вихлопних газів.

Рис. 4. Діаграма роботи турбокомпресора.

Турбокомпресори можна розділити на 3 групи:

1. Без геометрії – ці турбіни найчастіше зустрічаються на автомобілях до 2000 р.в.

2. Турбіна зі змінною геометрією – це турбіна, яка дозволяє двигуну працювати в широкому діапазоні оборотів, при цьому менше відчувається турбо-яма.

3. Турбокомпресори з V- ременем- компресори, які приводяться в рух двигуном з допомогою V-ременя. Ці турбіни не приводяться в рух вихлопними газами.

Дана інструкція стосується турбін 1 та 2 груп.

Симптоми зносу турбіни.

Є кілька чітких ознак зносу турбіни:

• Раптова втрата потужності двигуна.

• “Свист” в турбіні.

• Синій дим вихлопу з втратами масла (більше 1 літра на тисячу кілометрів).

• Замаслення навколо турбіни.

• Замаслення всередині турбіни та всередині впускних повітряних патрубків.

• Комп’ютер видає постійну помилку двигуна та переходить на аварійний режим, що не дозволяє набирати обертів двигуна.

Чим більше симптомів, тим більше шансів, що турбіна вийшла з ладу. В автомобілях з пробігом понад 150 тис. вірогідність поломки турбіни зростає в рази.

Причини збою

Близько 90% пошкоджень турбіни- це неправильна експлуатація! Це результат нехтування рекомендаціями виробника турбіни.

Тому варто знати і зважати на основні причини виходу з ладу турбіни.

Перегрів турбіни.

Раптове вимкнення двигуна після тривалої поїздки або динамічної їзди є найпоширенішою причиною перегріву турбіни. Тому , перш ніж вимкнути двигун, варто почекати близько хвилини.

Якщо гаряча турбіна не охолоджується на холостому ходу, механізм може швидко зношуватися через втрату змащення та (і) перегрів механізму.

Перегрівання турбіни може сприяти нагару масла на валу турбіни, а також спричинити забивання масляних каналів. Тоді починається масляне голодування турбіни, що приводить до 100% поломки турбіни.

Рис. 5. Нагар масла внаслідок перегріву турбіни може забити масляні канали.

Запуск холодного двигуна та його навантаження.

Турбіна змащується тим же маслом, що і двигун. Для того, щоб масло надійно захищало турбіну, двигун повинен бути повністю прогрітий. Не давайте навантажень на турбіну, поки двигун не прогрівся. Такий спосіб дій захистить підшипник турбіни( а отже і весь механізм) від зносу.

Неякісне масло.

Тут немає місця для експериментів та заощаджень. Дотримання умов роботи турбіни вимагає використання мастильних матеріалів високої якості. Використовуйте тип і клас в’язкості масла, як рекомендує виробник автомобіля. Як правило, це повністю синтетичні масла, стійкі до високих робочих температур.

Заміна масла.

Забороняється! перевищувати дозволені інтервали заміни масла.

Моторне масло після 10-15 тисяч кілометрів (залежно від типу) втрачає свої мастильні властивості. Рекомендуємо міняти масло раз на рік, або кожні 10 000 км

Рис. 6. Несвоєчасно заміна масла, навантаження холодного двигуна, перегрів механізмів – найпоширеніші причини зносу підшипників турбокомпресора.

Низький рівень масла

Рівень масла в двигуні, тобто його кількість, є дуже важливим. Пам’ятайте, що масло не тільки змащує підшипники турбіни, але й охолоджує їх. Уникайте експлуатації турбіни при низькому рівні масла тому, що турбіна легко перегрівається і швидко зношується, особливо в підшипниках.

Примітка. Коли ви їздите дорогами, де автомобіль має великий нахил, регулярні перевірки рівня масла особливо важливі.

Повітряний фільтр неправильно встановлений або пошкоджений

Неправильно встановлений або пошкоджений повітряний фільтр не в змозі захистити турбіну від бруду. Тому пісок та інші частинки можуть легко попадати у двигун та в турбіну.

Ці частинки з великою швидкістю вражають обертові лопатки турбіни. При дуже високих швидкостях обертання (150 000 об / хв) утворюються пошкодження, при яких лопатки крильчатки турбіни згинається або навіть розриваються.

Рис. 7. Пошкоджене робоче колесо зі сторони впускної системи, через забруднений повітряний фільтер попадають мікрочастинки котрі пошкоджують робоче колесо компресора.

Управління турбіною типові проблеми

Типовими проблемами є іржавий привід турбіни, так звана “груша турбіни” та пошкоджений клапан, що регулює роботу турбіни (в автомобілях групи VW це клапан N75). Обидва ці елементи відповідають за правильну роботу турбіни.

Рис. 8. Перепускний (Wastegate) клапан, регулює наддув турбіни.

Діагностика

Правильна діагностика – це основа правильного ремонту. Ви можете продіагностувати турбіну трьома способами:

1. “на слух”

2. Візуальний огляд.

3. Діагностика вимірювальними пристроями (найточніша та рекомендована).

Діагностика “на слух”.

У разі значного зносу турбіни виникає гучний “свист” в турбіні, що свідчить про її поломку. Гучний “свист” може вказувати на знос підшипників, а отже, і лопастей ротора (з боку впуску), які протираються корпусом турбокомпресора.

Однак, потрібно пам’ятати, що турбіни декотрих виробників автомобілів (наприклад, VW, Audi, Skoda) характеризуються свистом при роботі турбіни, і це не вказує на його знос. Свист є результатом проходження великої кількості повітря через крильчатку турбіни.

Варто зазначити, що гучний свист також може бути викликаний втягуванням неробочого повітря через негерметичність патрубків. Варто перевірити впускні патрубки на наявність тріщин та пересвідчитися, що в повітрязабірників немає інших “протікань” (наприклад, у вигляді неправильно затягнутих хомутів на впускних трубах).

Для багатьох водіїв може бути важко відрізнити стандартний свист робочої турбіни та свист турбокомпресора, при якому лопатки турбіни можуть торкатися корпусу турбіни. З огляду на це, рекомендується зробити візуальний огляд та найточніший- діагностику вимірювальними пристроями.

Візуальний огляд

Впускні труби

Початкова оцінка стану турбокомпресора починається з пошуку можливих витоків масла. Пам’ятайте, що вони також можуть накопичуватися на кришках під двигуном.

Якщо в турбіні є витоки масла, спочатку потрібно ретельно очистити замаслені ділянки. Після того, якийсь час спостерігайте за турбокомпресором- джерело витоку проявиться. При цьому теж варто перевірити, чи причиною протікання часом не є масляні шланги.

Наступним кроком має бути зняття впускного патрубку та перевірка на наявність замаслення всередині на наступних ділянках:

• Повітряний фільтр -> турбіна

• Турбіна -> інтеркулер (або якщо на секції немає інтеркулера турбокомпресор – дросель).

Кількість масла в патрубках вказує на проблему або її відсутність. Коли масла мало – невелике замаслення у вигляді “туману” – причин для занепокоєння немає. Значно гірше, коли в трубах накопичилося “озеро” масла. Це може вказувати на пошкоджені ущільнення турбіни.

Рис. 9. “озера” з маслом в системі впуску можуть вказувати на знос турбокомпресора та ущільнення.

В домашніх умовах теж можна перевірити, чи не пошкоджено ущільнення турбіни.

Правда, цей спосіб не рекомендуємо використовувати через шкідливий вплив на навколишнє середовище. Однак, якщо ви змушені використати саме цей метод, то він передбачає від’єднання шлангу вентиляції картера двигуна та приєднання до пластикової пляшки. Пляшку не слід щільно закривати, щоб гази могли вільно витікати.

Після того ретельно очистіть впускні труби, проїдьте приблизно 100 км і перевірте, чи не накопичилося масло всередині впускних патрубків. Якщо так, то причина – пошкодження кілець ущільнення турбіни. Якщо масло не з’явилося у патрубках, то немає причин хвилюватися. Це масло, котре надходить через вентиляцію картеру двигуна.

Рис. 10. Кільце ущільнення турбіни.

ВАЖЛИВО! Примітка: Відомі випадки, коли пошкодження кілець ущільнення турбіни стали причиною швидкого руйнування турбокомпресора. У цьому випадку, зі стисненим повітрям у камеру згорання помадає масло з компресора. Як наслідок в камері згорання починається неконтролбований процес. Двигун наберає оберти наближені до максимуму. І таким чином турбіна збільшує свої обороти, а перепускний клапан вже не встані контролювати вихлопні гази котрі попадають на турбіну. Крильчатка турбіни обертається все швидше і швидше, всмоктуючи все більше масла, а двигун не вимикається, незважаючи на вимкнення його ключем. З часом турбокомпресор безконтрольно досягає надзвичайно високих обертва і руйнується у вигляді розриву коліс ротора та розтріскування корпусу. Щось подібне може відбуватися якщо масло попало в інтеркулер (а після ремонту його ретельно не помили), то воно теж може мопадати в камеру згорання і приводити до вище згаданих дій.

Діагностика корпусу турбіни.

Варто зняти впускні та витяжні патрубки, прикріплені до турбокомпресора, і оглянути робоче колесо. Відколоті, неприродньо зігнуті або поламані лопасті турбіни підлягають негайному ремонту або заміні.

Наступний крок – перевірка зазору крильчатки, що дасть нам додаткове уявлення про стан механізму. Перевірте бічні зазори, переміщуючи ротор вліво, потім праворуч, потім вгору та вниз, трохи поверніть ротор і перевірте ще раз. Допускаються лише мінімальні зазори 0,5 мм – 1 мм від осі ротора.

Рис. 11. Наявність масла безпосередньо за робочим колесом свідчить про пошкодження кілець ущільнення.

Після того натисніть та витягніть ротор, перевіривши таким чином поздовжній зазор. Помітний додатковий поздовжній зазор осі ротора показує, що турбіну потрібно ремонтувати або замінити.

Доречі, перевірте, чи є масло в зоні роторів – з вихлопної і, особливо, на впускній стороні. Масло в цих місцях свідчить про пошкодження кілець ущільнення турбіни.

Рис. 12. Перш ніж ми поставимо діагноз про пошкоджене кільце ущільнення, варто перевірити непрохідність повітряних патрубків – шлангів, що з’єднують впускну систему з кришкою клапанів.

Також варто перевірити повітрозабірник, чи він не засмічений. Необхідно також перевірити шланги вентиляції двигуна, адже неправильна фіксація шлангів може сприяти видавлюванню масла через турбіну.

Діагностика за допомогою вимірювальних пристроїв.

Найбільш надійним і рекомендованим способом діагностування турбокомпресора є вимірювальна діагностика. Такі вимірювання можна здійснити в будь-якій майстерні, що спеціалізується на ремонті турбокомпресорів, або в сервісі ремонту автомобілів, обладнаному діагностичними пристроями (наприклад, VAG у випадку з автомобілями групи VW), де турбіна перевіряється без розбирання. Завдяки таким діагностичним стендам можна перевірити тиск нагнітання турбіни та чи правильно працюють електронні клапани турбіни чи регулювання геометрії.

Мала потужність транспортного засобу може бути наслідком пошкодження елемента управління турбіною або сервоприводу турбіни – актуатора. Обидва ці елементи регулюють запобіжний клапан (так звані ущільнювачі) або змінну геометрію лопастей турбіни, що дозволяє контролювати рівень нагнітання турбіною повітря, який не може перевищувати певний максимальний тиск.

Клапан Wastegate призначений для відведення надлишків вихлопних газів, що надходять у ротор турбіни. Коли турбокомпресор починає забезпечувати максимальну потужність, цей клапан відкривається, внаслідок чого відпрацьований газ обходить ротор турбіни і виходить безпосередньо в вихлопну систему. Оскільки менше вихлопних газів потрапляє в колесо турбіни, весь агрегат турбокомпресора крутиться повільніше, а це означає, що компресор може створювати менший тиск нагнітання. Завдяки цьому, максимально допустимі показники не перевищуються.

Рис. 13. Клапан Wastegate (перепускний) регулює нагнітання турбіни.

У випадку змінної геометрії лопастей контроль надлишків газів регулюється зміною струмення газів на ротор і, як наслідок, уповільнення обертання.

Рис. 14. Турбіна із змінною геометрією, рожевим кольором позначений рух лопастей, які направляють потік вихлопу до колеса турбіни.

Пошкодження актуатора турбіни, яка відповідає за правильну роботу клапана відпрацьованих газів або змінних лопастей турбокомпресора, найчастіше викликається корозією його компонентів. Клапан замикається в 1 положенні, а двигун не розвиває потужність належним чином, часто одночасно вступаючи у т.з. безпечний режим. Цікаво, що корозія актуатора зустрічається і у відносно нових автомобілях.

Рис. 15. Іржавий актуатор це часто призводить до того, що двигун працює в аварійному режимі та не дає відповідної потужності.

Іншими причинами недостатньої потужності нагнітання або надмірної потужності нагнітання є: клапан Wastegate (перепускний) та (або) втрата ущільнення у повітряних патрубках, де встановлений клапан.

Рис. 16. Регулюючий клапан Wastegate (перепускний) підключається до вакуумного шланга, що з’єднує актуатор турбокомпресора з впускним колектором.

Ремонт турбокомпресора ціни та різні варіанти.

Загальне правило полягає в тому, що чим раніше (при перших тривожних сигналах) ви зробите ремонт, тим меншими будуть витрати на ремонт.

Ремонт – що можна зробити самостійно

Механічні пошкодження турбокомпресора в домашніх умовах виправити практично неможливо. Хоча турбіна є доволі простим механізмом, проте вона виготовлена з допусками мікрометрів, тому тільки виробник турбокомпресорів або уповноважені ремонтні компанії мають інструменти та персонал, що спеціалізується на ремонті цих пристроїв.

Ви можете самостійно зняти турбіну та завести її в спеціалізовану майстерню по ремонту турбін, зекономивши при цьому 1000-1500 грн на демонтажі турбіни. Ви також можете самостійно відремонтувати турбіну, якщо причиною є поломка датчиків або повітряних патрубків. У разі пошкодження елементів керування просто замініть їх на нові. До них відносяться, наприклад, регулятор груші з турбонаддувом, заміна пошкодженої «груші». У разі пошкодження вакуумних патрубків турбокомпресора замініть їх на нові.

Ремонт у майстерні – обсяг та вартість.

Оскільки ви не будете ремонтувати механічні пошкодження турбіни в домашніх умовах, то познайомтесь з порядком цін на ремонт турбіни.

Початковий ремонт. Ціна.

Якщо відновлення турбіни обмежується очищенням, видаленням відкладень вуглецю, заміною ущільнювальних кілець, ущільнювачів, підшипників звичайного типу та динамічним врівноваженням всієї системи, то така послуга коштує від 700-1500 грн. Все залежатиме від обладнання та професійності закладу, що надає послугу.

Повне відновлення турбіни. Ціна.

При пошкодженні вала ротора, компресійних коліс або тріщин на корпусі або корпусі турбокомпресора, вартість регенерації збільшується і становить від 2500 грн до більш ніж 4500 грн. У цьому випадку вартість відновлення може бути вищою, ніж придбання готової відновленої турбіни.

Нажаль, не всі турбіни ремонтуються. Деякі сервіси не хочуть відновлювати турбокомпресори зі змінною геометрією лопастей. Вони рекомендують купити нову турбіну зі знижкою в обмін на стару.

Примітка. Уважно прочитайте гарантійні положення турбокомпресора. Якщо ви ігноруєте наведені в ній інструкції, наприклад, змінивши налаштування регулюючого клапана вихлопу, ви втратите гарантію назавжди. Стандартний гарантійний термін становить 12 місяців.

Відновлена турбіна. Переваги недоліки.

Варто розглянути можливість придбання відновленої турбіни. Вартість такої турбіни нижча за нову. Багато дилерів бренду пропонують відновлені турбіни. Наприклад, новий турбокомпрессор для Ford Focus коштує близько 13500 грн., тоді як відновлена турбіна коштує лише 4500 грн. Незважаючи на в рази нижчу ціну, якість відновленої турбіни висока і гарантія на турбіну дається як на нову.

Єдиним недоліком у відновленій турбіні може бути не кваліфікований сервіс з відновлення та ремонту турбіни.

Балансування турбіни.

Незалежно від того, купуємо ми відновлену турбіну чи ремонтуємо власну, надзвичайно важливим є правильне балансування. Довговічність турбіни після ремонту багато в чому залежить від її балансування, адже вона крутиться зі швидкістю в десятки тисяч обертів. Купуючи нову або відновлену турбіну, обов’язково запитуйте про балансування турбіни і нехай Вам нададуть переконливі докази балансування Вашої турбіни, балансуючий протокол, тощо. Вашу турбіну без такого протоколу (без балансування) не можна вважати належно відремонтованою, це може призвести до швидкого руйнування турбіни.

Нові турбокомпресори

Купівля нової турбіни справа не з дешевих- вартість абсолютно нових турбокомпресорів коливається від 10 000 грн. до навіть більше 25 000 грн. Хоча 90% користувачів приймають рішення ремонтувати турбіну, радимо вам обов’язково порадитися з фахівцем, котрому довіряєте. Отож, рішення ремонтувати стару чи купувати нову турбіну- за Вами.

Встановлення турбіни

Перш ніж встановлювати відремонтований турбокомпресор, з’ясуйте у механіка, що було прямою причиною пошкодження турбіни, щоб уникнути в майбутньому поломки турбіни по тій самій причині. (доречі, якщо не усунути цих причин, то гарантія на відремонтовану турбіну може бути недійсною).

Зверніть увагу на кілька дуже важливих деталей:

A) Перевірте систему змащення двигуна

Масло може містити обвуглені продукти, що утворюються в пошкодженому турбокомпресорі. Тому настійно рекомендується замінити масло та ретельно очистити картер двигуна, заливати у двигун нове масло, рекомендоване виробником двигуна. Також слід обов’язково замінити масляний фільтр.

B) Уникайте запуску турбіни насухо.

Це відбувається, коли ви вперше запускаєте двигун із заміненою турбіною, в якій недостатньо або немає масла. Збираючи турбіну, наповніть контур змащення чистим моторним маслом і кілька разів оберніть робоче колесо, щоб масло точно заповнило канали.

Після встановлення турбокомпресора відключіть систему запалювання (свічки або форсунки) і поверніть колінчастий вал двигуна на кілька десятків секунд. Оскільки ви відключили систему запалювання, двигун не запуститься, але за цей час моторне масло буде знаходитись у всіх необхідних місцях і буде створено належний тиск у системі змащення.

Потім знову підключіть систему запалювання і запустіть двигун, залишаючи його в режимі очікування. Перевірте всі з’єднання та надійність монтажу, переконавшись у відсутності витоків та протікань.

C) Використовуйте нові прокладки

Використовуйте нові прокладки для кріплення турбіни до блоку двигуна та вихлопної труби. Не використовуйте силікон для герметизації стиків. Зайвий силікон, вичавлений під час збирання елементів, може з часом тріснути, а його окремі шматки можуть заблокувати надходження масла в турбіну.

Г) Замініть повітряний фільтр

Доречі, повітряний фільтр рекомендується замінити на новий. Якщо фільтр нещодавно був замінений і є повністю функціональним (немає пошкоджень фільтруючого матеріалу), ви можете пропустити його заміну.

Профілактика збільшує ресурс турбіни.

Сучасні автомобільні двигуни, як бензинові, так і дизельні – це складні пристрої. Якщо автомобіль буде використовуватися протягом багатьох років, вам слід розвинути певні звички та зосередитися на простих профілактичних заходах. Це стосується, зокрема, автомобілів з турбонаддувом, де система змащення відіграє важливу роль.

При правильній роботі двигуна можна припустити, що турбіна прослужить увесь термін роботи двигуна, тобто 150-200 тисяч км. Часто турбіна служить удвічі довше, але це при умові, коли користувач піклується про свій двигун. З іншого боку, є транспортні засоби, в яких через погану роботу турбокомпресори не витримують навіть п’ятдесяти тисяч кілометрів. Тож ви можете зрозуміти наскільки важливо правильно експлуатувати та обслуговувати автомобіль, щоб він прослужив Вам якомога довше.

Сучасні автомобільні двигуни, як бензинові, так і дизельні – це складні пристрої. Якщо автомобіль буде використовуватися протягом багатьох років, вам слід розвинути певні звички та зосередитися на простих профілактичних заходах. Це стосується, зокрема, автомобілів з турбонаддувом, де система змащення відіграє важливу роль.

При правильній роботі двигуна можна припустити, що турбіна прослужить увесь термін роботи двигуна, тобто 150-200 тисяч км. Часто турбіна служить удвічі довше, але це при умові, коли користувач піклується про свій двигун. З іншого боку, є транспортні засоби, в яких через погану роботу турбокомпресори не витримують навіть п’ятдесяти тисяч кілометрів. Тож ви можете зрозуміти наскільки важливо правильно експлуатувати та обслуговувати автомобіль, щоб він прослужив Вам якомога довше.

7 принципів котрі продовжують життя Вашій турбіні:

1. Після довгої або динамічної їзди зачекайте кілька десятків секунд, перш ніж вимкнути двигун.

Уникайте раптового вимкнення автомобіля відразу після тривалого або динамічного руху. Аналогічна ситуація стосується буксирування причепа.

Зачекайте 1-2 хвилини, перш ніж вимкнути двигун. Ротор турбіни уповільнить своє обертання, а сама турбіна трохи охолоне. Пам’ятайте, що після зупинки двигуна масляний насос перестає працювати, тому вал турбіни продовжує обертатися далі, але вже без масла. За якийсь час, через таку звичку, турбіна вийде з ладу.

Про це вже багато сказано, але людина схильна забувати, тому є певні технічні засоби які допомагають користувачу, наприклад, так званий турбоконтроль. Завдяки цьому засобу, після вимкнення двигуна він ще працює і глушиться самостійно через 2-3 хвилин.

2. Не використовуйте повну потужність двигуна одразу після його запуску.

Підшипник вала турбіни змащується моторним маслом під тиском, створеним масляним насосом. Якщо масло буде густим і холодним, змащування не буде достатнім, а повний “газ” та високі обороти холодного двигуна сприятимуть більш швидкому зносу підшипника турбокомпресора.

3. Використовуйте масла, рекомендовані виробником автомобіля.

Турбіна вимагає масла з дуже хорошими показниками, особливо стійким до високих температур і карбонізації. Рекомендується використовувати повністю синтетичні масла. Якщо ви купуєте вживаний автомобіль і маєте сумніви щодо правильного масла у своєму двигуні, замініть його на масло, рекомендоване виробником двигуна.

4. Замінювати масло потрібно частіше ніж рекомендує виробник.

Якщо Ви хочете продовжити термін експлуатації вашого турбокомпресора, Вам слід міняти масло частіше, ніж рекомендовано виробником. Якщо, згідно з інструкцією, таку процедуру рекомендується пройти через 20 000 км (такий великий міжсервісний термін може бути маркетинговий хід зі сторони виробника), зробіть її на 10 000 км. При зміні масла рекомендується завжди міняти масляний фільтр,

В результаті роботи двигуна масло зазнає постійних змін (розведення палива, окислення, вміст вуглецю, карбонізація) і його мастильні властивості погіршуються, тому необхідно чітко дотримуватися інтервалів заміни масла. Якщо ви значно пропустили заміну масла, ваше масло не відповідає параметрам, необхідним для окремих механізмів двигуна, включаючи турбіна.

5. Регулярно перевіряйте рівень масла.

Щоб запобігти перегріву турбокомпресора, регулярно перевіряйте рівень моторного масла. Занадто низький рівень може знизити ефективність охолодження турбокомпресора. У той же час це сигнал про те, що масло у двигуні або десь підтікає або бере масло, і це причина для діагностики.

6. Регулярно міняйте повітряний фільтр.

Систематична заміна повітряних фільтрів, захистить вашу турбіну від маленьких частинок пилу, котрі попадають на ротор з повітря через забруднений повітряний фільтр.